» لاله صدیق ؛ اسطوره یا قهرمان پوشالی!

۲۹ دی ۱۳۹۲ / مسابقات اتومبیل رانی(داخلی)، مطالب ویژه، نیش ترمز / 313 بیننده /

سينماي فاخر.اين واژه هم مانند بسياري ديگر از واژه ها در دولت محمود احمدي نژاد وارد دايره لغات كشور شد.واژه اي كه نه تنها نام احمدي نژاد و گروه سينمايي اش را بر سر زبان ها انداخت بلكه نام لاله صديق را نيز بيش از پيش پرآوازه ساخت.لاله صديق كه متولد سال 1355 است به عنوان اولين زن اتومبيلران ايراني كه با مردان به مسابقه پرداخت شهرت يافت .پس از آن و در سال 2008 بود كه نام وي دوباره بر سر زبان ها افتاد .در آن زمان داريوش بازرگان براي ساخت مستندي از زندگي وي براي شبكه تلويزيوني بي بي سي وارد ايران شد .حاشيه ها و شهرت لاله صديق كم كم در حال فروكش بود كه خبري منتشر شد كه نام وي را بازهم بر روي سايت هاي خبري منقش ساخت. خبر اين بود: "مركز گسترش سينماي مستند و تجربي در حال كليد زدن يك پروژه ي سينمايي ميلياردي در مورد لاله صديق است" .فيلمي كه حمايت مستقيم احمدي نژاد دو وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را نيز پشت سر خود دارد. و به عنوان يك فيلم فاخر شهرت يافته است.نمايندگان مجلس شوراي اسلامي بلافاصله با ساخت اين فيلم مخالفت نمودند و استدلالشان نيز اين بود كه لاله صديق نمي تواند به عنوان الگويي مناسب براي بانوان ايراني باشد و ساخت فيلمي كه بخواهد نقش وي را در جامعه پررنگ سازد مغاير با الگوهاي ايراني و اسلامي حاكم بر كشور است. صديق به قدري در نظر سازندگان اين فيلم اسطوره به نظر مي رسيد كه براي ايفاي نقش وي از بازيگراني چون آنجلينا جولي و جسيكا آلبا نام بردند .با تمام اين حواشي فيلم لاله در اسفند ماه 1391 كليد خورد اما اين پايان ماجرا براي شوماخر كوچولو نبود و تازه شروع اتفاقات تازه اي را براي وي به همراه داشت. رضا پازندمهر، قهرمان چهار سال اخیر اتومبیلرانی کشور در گفت‌وگويي جنجالي با ایسنا ، صديق را تخريب كرد و گفت : "نمی‌خواستم این گونه همه چیز را بگویم، اما وقتی می‌بینم حق بقیه خورده می‌شود و کسی را به عنوان الگو مطرح می‌کنند که اصلاً شایستگی ندارد واقعاً ناراحت می‌شوم. سال 86 که لاله صدیق در مسابقات قهرمان و نامش مطرح شد، ما با همدیگر در کلاس 1600 سی سی مسابقه می‌دادیم. پس از آن مسابقه همه ما نسبت به ماشین او اعتراض کردیم که ناظر مسابقه ماشین را بازدید کرد و گفت: موتور آن ماشین 2400 سی سی بود و آن قهرمانی از او پس گرفته شد."

در اين ميان مشخص نيست كه چه اتفاقي افتاده است و لاله صديق چگونه قهرمان شده است و قهرماني وي حقيقي است يا تقلبي. آنچه بسيار عجيب است اين است كه چرا بايد چنين پروژه عظيم و گرانقيمتي با اين همه سر و صدا در مورد كسي كه صحت و سقم قهرماني اش كاملا روشن نيست ساخته شود؟اگر صحبت ها در مورد وي حقيقت دارد پس چگونه تيم تحقيقاتي فيلم بزرگ و فاخري چون لاله اين نكات را متوجه نشده است ؟اگر صحبت ها حقيقت ندارد پس چرا صديق پاسخ يا تكذيبي براي آنها نداشته است؟

نظر شما در مورد لاله صديق چيست؟ آيا او قهرماني بزرگ است يا يك ستاره پوشالي؟

بد نیست بخوانید:
 • مجید طلیمی

  بهمن ۱, ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۴۷ ق.ظ
  جای قهرمان بزرگ کشور خانم زهره وطن خواه خالیه
  ایشون جه ملالت ها که نکشبد و چقدر کم لطفی های ... تحمل کرد و دم نزد...
  واقعا حق ایشون رو خوردند
  حالا باید بفهمنن و قدر ایشون رو بدونن
  طلیمی
 • متفكر

  بهمن ۲, ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۵۵ ق.ظ
  كوته فكراني چون اقاي سميعيان براي بزرگ نمايي نام خود در مطبوعات به چنين قهرماني متصل ميشوند و جملات تمسخر اميز و نقل قول هاي احمقانه اي تكثير ميكنند كه موجبات اعتراض اشخاص فهيم را ببار مياورند
  ارزومنديم بانوان كشور و جهان لاله صديق را الگو قرار داده و باعث سربلندي و توسعه اراده فردي زنان باشند
  خداوند به تنگ نظراني چون دوست اشاره شده فوق آرامش و بلوغ فكري عطا كند
  آمين
 • امیر سمیعیان

  بهمن ۳, ۱۳۹۲ ساعت ۸:۵۳ ق.ظ
  دوست عزیز متفکر ذکر چند نکته را لازم دیدم:
  1) در مقاله فوق هیچ جمله و حتی کلمه ای جنبه تمسخر آمیز داشته باشد دیده نمی شود.
  2) در مقاله فوق تنها یک نقل قول از آقای پازند مهر آورده شده است که در تمامی سایت های خبری کار شده است.
  3) مقاله فوق تنها اتفاقات پیرامون پروژه لاله را مورد بحث قرار داده است و هیچ نتیجه گیری در مورد لاله صدیق صورت نگرفته است.
  4) من نیز مانند تمام ایرانی ها علاقه مند هستم تا لاله صدیق یک الگوی جهانی شود و تمام بانوان ایران و خاور میانه را شاد نماید.آمین!
ضروری
ضروری - نمایش داده نمیشود


ضروری

اشتراک از طریق پست الکترونیک
با ثبت آدرس پست الکترونیک خود در لیست مشترکین میتوانید آخرین به روزرسانی های پایگاه را از طریق صندوق الکترونیکی خود دریافت کنید.
اشتراک از طریق خوراک خروجی rss پایگاه را میتوانید از طریق مرورگر خود و یا دیگر ابزارهای کار با خوراک (فید) دریافت کرده و از آخرین به روزرسانی مطالب مطلع شوید.

اجرا و پشتیبانی:

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی این پایگاه برای کادر نویسندگان و اعضای تیم طراحی و توسعه محفوظ میباشد. در صورت نقل مطلب از این پایگاه، لازم است پیوند به صفحه‌ی منبع ارجاع شود.