» دستگاه هوشمند هشدار دهنده پنچری خودرو در کشور ساخته شد

۲۱ اسفند ۱۳۸۹ / اخبار، علم و تکنولوژی / 442 بیننده /

محققان پارک علم و فناوری کرمان، موفق به طراحی و ساخت دستگاه هوشمند هشدار دهنده پنچری خودرو شدند.

مهندس محمدرضا چاووشیان اظهار کرد: با توجه به این که پدیده پنچری و ترکیدگی لاستیک تعادل خودرو را به صورت کامل از بین می‌برد، سهم بسیاری در حوادث جاده‌ای دارد؛ بنابراین ضرورت وجود سیستم هشدار دهنده هوشمند پنجری خودرو احساس می‌شد.

وی با بیان این که افزایش دما و داغ شدن لاستیک از عوارض ترکیدگی لاستیک خودرو پس از تخلیه میزانی از باد آن است، تصریح کرد: این دستگاه هوشمند دارای یک بورد الکترونیکی و سنسورهای تعبیه شده در محورهای لاستیک خودرو و یا جایی است که بتوان سرعت لاستیک‌ها را به دقت نسبت به یکدیگر سنجید و از آن جایی که به هنگام پنچر شدن یا کاهش باد لاستیک خودرو، سرعت چرخش آن متفاوت از مابقی لاستیک‌ها می‌شود، بررسی و سنجش لاستیک شروع شده و در صورت تأیید به راننده هشدار می‌دهد تا از بروز حوادث مرگبار رانندگی جلوگیری شود.

چاووشیان با اشاره به این که مشابه سنسورهای تعبیه شده در این دستگاه در خودروهای مجهز به ترمزABS وجود دارد، در خصوص مکانیسم به کار رفته در دستگاه هشداردهنده جدید خاطرنشان کرد: سیستم‌های مختلفی برای تشخیص پنچری وجود دارد که در این مکانیسم، با استفاده از یکی از پیامدهای پنچر شدن لاستیک طراحی شده به گونه‌ای که در صورت کم شدن باد لاستیک ناشی از پنچری، سرعت چرخش لاستیک مورد نظر نسبت به دیگر لاستیک‌های خودرو تغییر می‌کند و دستگاه با اندازه‌گیری و بررسی دقیق سرعت چرخش لاستیک‌ها و پردازش‌های مورد نظر، متوجه پنچرشدن لاستیک‌ها شده و به راننده برای توقف و جلوگیری از بروز حوادث رانندگی هشدار می‌دهد.

وی ادامه داد: سرعت چرخش لاستیک‌ها در صورت حرکت خودرو به طرفین متفاوت بوده و در این سیستم تعریف شده است. با توجه به نصب حسگرهای مورد نظر و نرم‌افزار الگوریتم در ECU خودرو با درصد خطایی نزدیک به صفر، می‌توان پنچری لاستیک خودروها را تشخیص داد.

منبع : ایسنا

بد نیست بخوانید:
 • latif

  اسفند ۲۲, ۱۳۸۹ ساعت ۵:۴۷ ب.ظ
  سلام
  یه روستایی به نام بهرامعلی مخترع ضد پنچری چهارلاستیک اتومبیل کرده یه ماده ای که به صورت زل مانند. نه شیشه نه میخ نه چاقو یاهر چیزدیگر نمیتونه پنچرکنه من اینو تو هفته نامه ایران خودرو خوندم . شما خوندین ؟؟؟
 • علیرضا

  آبان ۱۴, ۱۳۹۰ ساعت ۴:۱۴ ب.ظ
  سلام . یک خودروی سوپر اسپرت تمام الکتریکی ساخته شده .که در موتور الکتریکی چرخ های عقب خود طرح میچلین فعال بکار رفته و این قطعه باعث حذف اجزای سیستم تعلیق شده است.
  در برد الکتریکی چرخ های جلو نیز یک موتور الکتریکی بکار رفته که برای شتاب
  لحظه ای و آنی بکار رفته و این سیستم هیچگونه آلایندگی ندارد.

  خواهشمندم در صورت وجود اطلاعات بیشتر در رابطه با این سیستم منابع خود را در روی سایت قرار دهید.با تشکر
ضروری
ضروری - نمایش داده نمیشود


ضروری

اشتراک از طریق پست الکترونیک
با ثبت آدرس پست الکترونیک خود در لیست مشترکین میتوانید آخرین به روزرسانی های پایگاه را از طریق صندوق الکترونیکی خود دریافت کنید.
اشتراک از طریق خوراک خروجی rss پایگاه را میتوانید از طریق مرورگر خود و یا دیگر ابزارهای کار با خوراک (فید) دریافت کرده و از آخرین به روزرسانی مطالب مطلع شوید.

اجرا و پشتیبانی:

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی این پایگاه برای کادر نویسندگان و اعضای تیم طراحی و توسعه محفوظ میباشد. در صورت نقل مطلب از این پایگاه، لازم است پیوند به صفحه‌ی منبع ارجاع شود.